Zaproszenie od partnera: Festiwal Ars Cameralis

W imieniu wieloletniego partnera INKSI, Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris serdecznie zapraszamy studentów kulturoznawstwa i kultur mediów oraz doktorantów, pracowników i współpracowników INKSI i UŚ na cykl wydarzeń artystycznych i naukowych w ramach XXVII Festiwalu Ars Cameralis „Cień Słońca”. Festiwal odbywa się w licznych lokalizacjach na Śląsku i Zagłębiu i trwa od 8 listopada do 23 listopada. Szczegóły w ulotceprogramie.

Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia literackie, na które otrzymaliśmy szczególnie gorące zaproszenie:

13 listopada (wtorek), 19:00
Uszy Duszy 3. DOM PROFESORA: TADEUSZ SŁAWEK, RYSZARD KOZIOŁEK
Koncert: RYSZARD KRYNICKI & RDZEŃ 2
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice

16 listopada (piątek), 19:00
Zderzenia literackie
Czy potrafisz wydobywać z ziemi moje sny?
Dyskusja: NAJWAN DARWISZ (Palestyna), JOHN DARNIELLE (USA)
Prowadzenie: SZYMON KLOSKA
Koncert: BRZOSKA/MARCINIAK/MARKIEWICZ
Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice

17 listopada (sobota), 19:00
Zbieg Poetycki NaDziko
Prezentacje poetyckie: NAJWAN DARWISZ (Palestyna), MARTA PODGÓRNIK, TOMASZ BĄK feat. FILIP ZAWADA (dźwięki), RAFAŁ RUTKOWSKI
Trupa NaDziko: BRZOSKA, KOBIERSKI, MAJZEL, MELECKI, SIWCZYK feat. Trio io
Koncert: ZGNIŁOŚĆ
Miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice
Bilety: 5 zł (ulgowe), 10 zł

20 listopada (wtorek) (szczególnie polecane dla studentów), 11:30
Stulecie wolnej literatury
Warsztaty literackie: Krótkie przepisy nowoczesnej magii (G. Apollinaire)
Prowadzenie: JAN GONDOWICZ
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Wstęp wolny, zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Kogo zastanawiają związki między literaturą a magią, powinien koniecznie zapoznać się z „Krótkimi przepisami nowoczesnej magii” Apollinaire’a – tekst rzeczywiście krótki, lecz godny dłuższych namysłów. Apollinaire został bowiem poetą, ponieważ w jego (jak i naszych) czasach był to jedyny znany sposób praktykowania magii skutecznej. Uprawiał ją w poezji, prozie, utworach scenicznych, krytyce artystycznej oraz listach do kobiet. Jego krótkie przepisy to manifest wyzwolonej wyobraźni. Zatem każdy, kto spróbuje stworzyć je po swojemu, znajdzie się w świecie Apollinaire’a i zyska szansę odnalezienia dróg własnej wyobraźni. Dokładnie takich działań poeta od nas oczekiwał.

JAN GONDOWICZ
Krytyk, eseista i tłumacz, przyznający się do tradycji surrealistycznej. Propaguje metodę krytyczną, którą nazwał archeologią wyobraźni. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1971 r. na łamach warszawskiej „Kultury”. Próbował różnych zajęć, zawsze wzbudzając nieufność chlebodawców. Bywał dziennikarzem, redaktorem naukowym, wykładowcą. Pisywał w kilkudziesięciu periodykach literackich i filmowych, ale stale tylko w „Nowych Książkach”. Jako niedoszły biolog jest autorem bestiariusza „Zoologia fantastyczna uzupełniona”. Wydał kilka książek o sztuce, ułożył antologię tekstów surrealistycznych „Przekleństwa wyobraźni”. Należał do nieformalnego zespołu redaktorów kolejnych tomów korespondencji Witkacego. Był jurorem nagrody literackiej „Nike”. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, kwartalniku „Polska Sztuka Ludowa Konteksty”, „Art & Businessie”, „Dialogu”, „Teatrze” oraz magazynie „Dwutygodnik”. Od dwudziestu lat prowadzi felieton „Języczek uwagi” w „Nowych Książkach”.

20 listopada (wtorek) (szczególnie polecane dla studentów), 19:00
Guillaume Apollinaire: Słońce – szyjo ścięta
Spotkanie: JAN GONDOWICZ, TADEUSZ SŁAWEK, ANNA WASILEWSKA,
Prowadzenie: SZYMON KLOSKA