Wykład i warsztaty prof. Magdaleny Kozubowski-Houston z York University (CA)

Zapraszamy na wykład i warsztaty prowadzone przez prof. Magdalenę Kozubowski-Houston (York University w Kanadzie) w dniach 13–14 marca 2017 na Wydziale Filologicznym w Katowicach

Wykład „Słoń w pokoju: Szlakiem antropologii niewygodnej” odbędzie się 13 marca o godz. 13:15 w sali 205.

Warsztaty „Etnografia per formatywna” odbędą się 14 marca w godz. 9:45–14:45 w sali 101.

Zapisy na warsztaty prowadzi dr Magdalena Figzał: magdalena.figzał@us.edu.pl
ilość miejsc ograniczona

Studenci uczestniczący w warsztatach i wykładzie będą zwolnieni z zajęć.

Magdalena Kozubowski-Houston jest antropolożką, teoretyczką performansu i reżyserką teatralną. Pracuje na Wydziale Teatru i Performansu oraz Antropologii Społecznej w York University w Kanadzie. Jej badania obejmują etnografię performatywną, etnograficzne „storytelling” (opowiadanie), oraz etnograficzną „(non)fiction” (literaturę faktu), które traktowane są jako dopełniające się metodologie badań o charakterze refleksyjnym i afektywnym nad problematyką przyszłości, migracji, „interiority” (wnętrza), przemocy i starzenia się. W ramach projektu z zakresu twórczej etnografii współpracowała w Polsce z mniejszością Romów, w Polsce i w Kanadzie z osobami ocalonymi z Holocaustu oraz z ubogimi mieszkańcami Downtown Eastside, wschodniej części Vancouver. Znana jest w kraju i za granicą również jako reżyserka teatralna, performerka oraz dramaturżka. Za książkę Staging Strife (2010), otrzymała nagrodę Outstanding Qualitative Book Award w kategorii publikacja z zakresu badań jakościowych, przyznaną przez Międzynarodowy Kongres Badań Jakościowych (International Congress of Qualitative Inquiry) oraz nagrodę im. Ann Saddlemyer Kanadyjskiego Stowarzyszenia Badań Teatralnych (2011). Jest współzałożycielką i członkinią Centrum Twórczej Etnografii (Centre for Imaginative Ethnography – CIE), którego celem jest rozwój krytycznych badań naukowych uwzględniających uwarunkowania polityczne.

Etnografia performatywna

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych projektami badawczymi realizowanymi w przestrzeni społecznej, zorientowanymi na współdziałanie i zmianę. W ramach warsztatów proponuje się spojrzenie na etnografię performatywną jako formę realizacji moralnej odpowiedzialności badań antropologicznych. W dzisiejszych czasach, w których nadużycie praw człowieka, przemoc państwowa i płciowa, handel narkotykami, masowe zabójstwa, ubóstwo, prywatyzacja i zanieczyszczenie środowiska mają wpływ na jakość życia na całym świecie, jedno z pytań, jakie stawia sobie współczesna antropologia, dotyczy nowych sposobów zaangażowania się w ten pełen niepewności świat. Badacze zastanawiają się, jak przejść od praktyki etnograficznej i badań antropologicznych do konkretnych działań w ramach globalnego obywatelstwa, które będą brały pod uwagę sprawiedliwość społeczną i angażowały nie tylko jednostki, ale całe społeczeństwa. Warsztaty skupią się na etnografii performatywnej jako jednym ze sposobów realizacji tego zadania. Poprzez prowokacje, prace grupowe, ćwiczenia wizualne/słuchowe/performatywne/literackie, uczestnicy warsztatów będą analizować etnografię performatywną jako spełnienie moralnej odpowiedzialności antropologii.