Warsztaty z wizualizacji i przetwarzania danych

EKSPLOROWANIE POPRZEZ WIZUALIZOWANIE. PRZETWARZANIE DANYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Informacje organizacyjne

03.12.2015, 10:00–17:00
Galeria Miasta Ogrodów, Stanisława 4
PROWADZENIE – Anna Kopaczewska

REJESTRACJA

Udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Uwaga: warsztaty wyłącznie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach Kulturoznawstwo i Kultury mediów.
ZGŁOSZENIA poprzez stronę Medialabu: http://medialabkatowice.eu/wydarzenia/eksplorowanie-poprzez-wizualizowanie-przetwarzanie-danych-dla-poczatkujacych
Studenci biorący udział w warsztatach są zwolnieni w tym dniu z innych zajęć dydaktycznych.
Nie ma możliwości uczestnictwa w części warsztatów – konieczna jest całodniowa partycypacja w kursie. Uczestnicy dostaną potwierdzenie udziału w warsztatach.

OPIS WARSZTATÓW

Wizualizacja danych pomaga w zrozumieniu skomplikowanych zjawisk i procesów. Może służyć jako narzędzie pomocne w analizie i badaniach, jak i stać się docelowym sposobem prezentacji informacji. Na zajęciach zostaną zaprezentowane podstawowe zasady pracy z danymi, narzędzia służące do ich obróbki i podstawowej interpretacji graficznej. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę dotyczącą przetwarzania danych na potrzeby np. prowadzonych badań. Poznają podstawowe metody i narzędzia służące do wizualizacji. Warsztaty mają również na celu przygotowanie do pracy w interdyscyplinarnych zespołach (składających się m.in. z dziennikarzy, socjologów, projektantów, filozofów czy artystów, wykorzystujących wizualizację danych w swojej pracy).

PRZEBIEG WARSZTATÓW

Wprowadzenie:
– przykłady wykorzystania wizualizacji do eksplorowania danych,
– rodzaje wizualizacji – dostosowanie do specyfiki prezentowanych treści i rodzaju publikacji.
Narzędzia – prezentacja programów służących do wizualizacji.
Ćwiczenia praktyczne – obróbka danych przy użyciu podstawowego oprogramowania do edycji treścią (m.in. Exel, Google Sheets i Charts).
Analiza i podsumowanie.

PROWADZENIE

ANNA KOPACZEWSKA

Projektantka grafiki użytkowej, absolwentka wydziału projektowego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowała także w École Supérieure d’Art et Design de Saint-Étienne, Francja. Zajmuje się komunikacją wizualną. Współpracuje z organizatorami i instytucjami kultury przy produkcji takich wydarzeń jak Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki, jaZZ i okolice / jaZZ and beyond. Asystent w pracowni Typografii, (Wydział Projektowy, ASP w Katowicach w latach 2008–2011), aktualnie współpracuje z SWPS w Katowicach oraz Stowarzyszeniem Inicjatywa (szkolenia absolwentów studiów humanistycznych).