Program konferencji: Kabaret – poważna sprawa?

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa KABARET – POWAŻNA SPRAWA?

Bielsko-Biała, 3-4 października 2014

3 października (piątek)

15:00 Akademia Techniczno-Humanistyczna – rozpoczęcie konferencji (gości witamy od 14:30)

15:15-17:30 Akademia Techniczno-Humanistyczna
I PANEL

„Teraz skupcie się psubraty, bo ważniejsze padną daty”
Historyczne reminiscencje: jak to drzewiej bywało

1. prof. zw. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Akademia Teatralna w Warszawie: „Kabarety w »złym mieście« podczas I wojny światowej”
  2. prof. zw. dr hab. Jan Ciechowicz, Uniwersytet Gdański: „Kabaret a początki teatru studenckiego w PRL – sekwencja gdańska”
  3. dr Alicja Badetko: „Od Radiowej Czelodki do Masztalskich – czyli kabaret w Polskim Radio Katowice”
  4. dr Dorota Fox, Uniwersytet Śląski: „Persona non grata, konferansjerzy w polskim kabarecie”
  5. Bogna M. Dominiak, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: „Co jest ważniejsze – władza czy sztuka? Apolityczny Kabaret OT.TO o polityce”

18:00-20:30 Bielskie Centrum Kultury – Gala Otwarcia Fermentów 2014
wystąpią: Kabaret Svenson Band – laureat Fermentów 2013
Kabaret LIMO – z ostatnim pożegnaniem w Bielsku-Białej

4 października (sobota)

9:00-10:30 Książnica Beskidzka
II PANEL

„Fajny chłopak ten mój Otello”
W teatrze jak w kabarecie. Kabaretowe transgresje

1. prof. zw. dr hab. Ewa Łubieniewska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie: „Cabaret Voltaire – zakopiańska Atlantyda”
  2. dr Milan Lesiak, Uniwersytet Wrocławski: „Teatr Improkracja jako artystyczny wariant improwizacji”
  3. Aneta Głowacka, Uniwersytet Śląski: „Transpozycje kabaretowe w teatrze Moniki Strzępki”
  4. dr Marek Bielacki, Uniwersytet Łódzki: „Estetyka widowiska kabaretowego w Listach śpiewających Skaldów i Agnieszki Osieckiej”

10:45-11:45 Książnica Beskidzka
III PANEL

„Bo ja chciałem do logopedy…”
Język i estetyka kabaretu

1. Karolina Bożek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: „Mechanizmy dowcipu językowego w tekstach kabaretu Paranienormalni”
  2. Anna Iwanowska, Uniwersytet Gdański – „Co językoznawca może powiedzieć o kabarecie?”

12:00-13:30 Książnica Beskidzka
IV PANEL

„To ja, kultura, po transformacji sierota”
Kabaret w przestrzeni kultury: między polityką, zabawą a marketingiem

1. dr Katarzyna Walotek-Ściańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: „Polskie kabarety w przestrzeni mediów społecznościowych”
  2. dr Agnieszka Tarwacka, Centrum Kultury w Gdyni: „Kabareciarz – twórca w okowach, czyli kilka uwag na temat kulturotwórczej roli kabaretu w oparciu o indywidualną działalność członków Limo”
  3. dr Jacek Mikołajczyk, Uniwersytet Śląski: „Podpalacze: Pożar w burdelu i powrót kabaretu politycznego”
  4. dr Robert Pysz, Akademia Techniczno-Humanistyczna: „Spece od reklamy? Komunikacja autopromocyjna współczesnych polskich kabaretów”

15:00-16:30 Książnica Beskidzka
Podsumowanie konferencji z udziałem gości: Tomasza Jachimka, Piotra Skuchy, Juliusza Wątroby oraz Franciszka Kopczaka
Dyskusja uczestników konferencji oraz twórców kabaretowych

17:00-22:00 Dom Kultury im. W. Kubisz
17:00-20:30 – Konkurs Kabaretów
(6 kabaretów zakwalifikowanych do konkursu);
Jury: Tomasz Jachimek, Piotr Skucha; Juliusz Wątroba; Franciszek Kopczak;
20:30 – Gwiazda Wieczoru: Kabaret Czesuaf (w trakcie obrad Jury)
21:15 – uroczyste wręczenie nagród

Adresy:

Akademia Techniczno-Humanistyczna: Bielsko-Biała, ul. Willowa 2, bud. L 4. piętro (Galeria Akademicka)
Bielskie Centrum Kultury: Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 27
Książnica Beskidzka: Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 17a
Dom Kultury im. W. Kubisz: Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 17

ORGANIZATORZY KONFERENCJI:

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Śląski w Katowicach

KOMITET ORGANIZACYJNY:

dr Dorota Fox, dr Jacek Mikołajczyk, dr Robert Pysz