JEST TO ARCHIWALNA WERSJA SERWISU INKSI

Nowa strona Instytutu Nauk o Kulturze znajduje się pod adresem: https://us.edu.pl/instytut/inok/

Kulturoznawca zwycięzcą plebiscytu Uniwersytetu Śląskiego

Lucyna Smykowska-Karaś
Absolwentem z Pasją Lutego 2016

Lucyna-Smykowska

Miło nam poinformować, że laureatką plebiscytu Absolwent z Pasją w lutym 2016 została Pani Lucyna Smykowska-Karaś – absolwentka studiów niestacjonarnych z zakresu kulturoznawstwa, specjalności kultura literacka.

Lucyna Smykowska-Karaś napisała pracę magisterską pod kierunkiem prof. dr hab. Stefana Zabierowskiego „Monografia Pisma” (2007). W 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych za pracę pod kierunkiem prof. UŚ dr hab. Zygmunta Woźniczki „Rodzina. Tożsamość Ślązaków w kontekście historycznych wydarzeń od przełomu XIX i XX wieku do końca II wojny światowej”.

Działalność społeczna

Od 2007 roku prowadzi w Bibliotece Śląskiej Kawiarenkę Kulturalno-Literacką, której jest pomysłodawczynią. Kawiarenka to cykliczne spotkania popularnonaukowe i literackie o charakterze dyskusyjnym. W ramach Kawiarenki odbyły się m.in. takie spotkania, jak: Zbyszko i Róża Bednorzowie – pro memoria z udziałem prof. dr hab. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz; Street photo – w aspektach praktycznych, etycznych i prawnych w rozmowie z Arkadiuszem Ławryńcem; prelekcja dr hab. Dariusza Kuboka Jaka rzeczywistość taka filozofia czy jaka filozofia takie czasy? czy O teatrze od kuchni – rozmowa ze Zdzisławem Marcinkowskim i Zbigniewem Moskalem oraz wiele innych. Gośćmi Kawiarenki są osoby znane, pracownicy naukowi śląskich uczelni oraz ludzie ze świata kultury. Partnerami spotkań są: Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskie Radio Katowice. Wcześniej organizowała wydarzenia kulturalne z udziałem artystów o celach charytatywnych.

Krótki opis kariery zawodowej

Z wykształcenia jest ekonomistką o specjalności handel zagraniczny oraz kulturoznawcą, a z zawodu nauczycielką języka angielskiego. W latach 90. XX wieku prowadziła własną firmę: Interpress House obejmującą księgarnię Penguin Bookshop, klub międzynarodowej prasy i szkołę języków obcych Sure (z własnym programem nauczania). Była także właścicielką licencjonowanego ośrodka nauczania metodą Sita: Centrum Nauki Sita – Katowice. Od 2007 roku organizuje i prowadzi cykliczne spotkania popularno-naukowe w ramach Kawiarenki Kulturalno-Literackiej (której jest założycielką) w Bibliotece Śląskiej, przy współpracy Biblioteki Śląskiej, Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego i Polskiego Radia Katowice. W ramach spotkań, zaproszonymi gośćmi – prelegentami Kawiarenki są ludzie znani z kręgów naukowych, świata kultury i środowisk twórczych. Kilkakrotnie wygłaszała prelekcje według własnych opracowań tematycznych.

Pasja

Lucyna Smykowska-Karaś zajmuje się problematyką społeczną i kulturalną Górnego Śląska, a przede wszystkim obyczajowością i tożsamością Górnoślązaków. W ramach Kawiarenki Kulturalno-Literackiej popularyzuje naukę, promuje artystów, a także prowadzi dyskusje na tematy ważne dla mieszkańców województwa śląskiego. Ponadto jej pasją są: literatura piękna (bywa poetką), publicystyka, historia i kultura różnych narodów i nowości mnemotechniczne, fotografia, projektowanie i tworzenie biżuterii artystycznej, a także prace związane z prowadzeniem i ciągłym upiększaniem ogrodu.

Wypowiedź laureatki

UŚ: Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?
LS-K: Urzeczywistniam własne marzenia i realizuję siebie. Moją pasją jest piękne życie, aktywność i zdobywanie nowej wiedzy, a także dzielenie się nią z innymi. Każda z moich pasji jest dla mnie ważna. Wiele z nich mogę rozwijać dzięki Uniwersytetowi Śląskiemu.