JEST TO ARCHIWALNA WERSJA SERWISU INKSI

Nowa strona Instytutu Nauk o Kulturze znajduje się pod adresem: https://us.edu.pl/instytut/inok/

Kulturoznawca – Absolwentem z Pasją Lutego 2015

Robert Garstka „Absolwentem z Pasją Lutego 2015 roku”

W ramach trzeciej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwenta Lutego 2015, którym został Robert Garstka, absolwent kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Już wkrótce będzie można na niego głosować.

Robert Garstka pasjonuje się fotografią, etnologią, kulturoznawstwem i dokumentacją dziedzictwa kulturowego. W roku 2014 brał udział w projekcie badawczym „Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego”, który zyskał przychylność Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to projekt dokumentacyjno-badawczy mający na celu ochronę oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. To pierwsze tego typu badania przeprowadzone na tym terenie od 60 lat. Robert Garstka wykonał fotograficzną dokumentację zwyczajów dorocznych i rodzinnych, które występują m.in. na terenie gmin powiatu będzińskiego.

Od kilku lat Robert Garstka fotograficznie dokumentuje ciekawe, często mało znane obiekty zabytkowe, jak i te nieuznane za zabytki, które jednak zasługują na uwagę, należną opiekę i promocję. W kręgu jego zainteresowań znajduje się m.in. architektura sakralna, architektura drewniana, obiekty poprzemysłowe, kapliczki i krzyże przydrożne oraz zabytkowe pomniki nagrobne. Ponadto dokumentuje przejawy kultury niematerialnej, ukazując tradycje, zwyczaje i obrzędy doroczne i rodzinne. Jest autorem książki „Będziński pejzaż frasobliwy” oraz albumów „Dom wieczności”, „Przydrożni świadkowie wiary” i „Świat obok nas”.

Robert Garska jest laureatem kilku konkursów fotograficznych, m.in. zdobył III miejsce w międzynarodowym konkursie „Barwy soli Europy” oraz I miejsce w kategorii Życie codzienne w konkursie BZ WBK Press Foto. Na co dzień pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury w Katowicach, gdzie zajmuje się przede wszystkim dokumentacją fotograficzną dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Pokłosiem tej pracy jest m.in. wystawa zdjęć „Świat obok nas”, album fotograficzny „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” oraz płyta DVD podsumowująca ubiegłoroczny projekt badawczy „Tropem Kolberga”.

Tak Robert Garstka mówi o swojej pasji: Lubię swoją pracę i działalność społeczną, która przynosi mi satysfakcję oraz pozwala poznać ciekawe miejsca i ludzi. Moimi doświadczeniami dzielę się z innymi, starając się przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie. Staram się dokumentować odchodzący świat, zwyczaje, obrzędy, ginące zawody, aby zachować je dla następnych pokoleń.

Plebiscyt „Absolwent z Pasją”

Plebiscyt ma na celu promocję osiągnięć i niezwykłych pasji absolwentów Uniwersytetu Śląskiego wszystkich lat akademickich od początku powstania uczelni. Tytuł „Absolwenta z Pasją” jest wyróżnieniem Absolwenta za jego zainteresowania, którym oddaje się z pełnym zaangażowaniem, a także za aktywną, wyróżniającą się i znaczącą działalność społeczną oraz za osiągnięcia indywidualne w zakresie działalności kulturalnej, naukowej lub w sporcie.

Co miesiąc komisja plebiscytowa wyłania Absolwentów Miesiąca. Po wyłonieniu ostatniego Absolwenta Października uruchomiane jest głosowanie on-line, w którym swój głos będą mogli oddać wszyscy zainteresowani. Na podstawie oddanych głosów komisja plebiscytowa wyróżnia jednego z absolwentów tytułem „Absolwenta z Pasją Roku”. Wręczenie nagrody następuje podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom w listopadzie danego roku. Zachęcamy do głosowania na naszego Absolwenta – kulturoznawcę Roberta Garstkę, którego w lutym nominowano do wyróżnienia. Głosować można za pośrednictwem Biura Promocji i Imprez Akademickich UŚ: absolwent@us.edu.pl