Dzień kulturoznawcy i kulturoznawczyni w Katowicach

Kontakt z kulturą: Dzień kulturoznawcy i kulturoznawczyni w Katowicach

Termin: 17 maja 2018
Miejsce: Wydział Filologiczny UŚ, Plac Sejmu Śląskiego 1, Katowice

Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych oraz Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze – oddział Katowice zapraszają 17 maja na Wydział Filologiczny UŚ, gdzie celebrować będziemy pierwszy Dzień Kulturoznawcy i Kulturoznawczyni. Tego dnia kulturoznawstwa w całej Polsce organizują swoje święto. W Katowicach chcemy stworzyć okazję do spotkania i rozmowy nas wszystkich: studentów, absolwentów i wykładowców. Specjalna część dla licealistów da szansę także młodszym rocznikom dowiedzieć się, co sprawia, że kulturoznawstwo jest tak wyjątkowe.

Dzień kulturoznawcy i kulturoznawczyni w Polsce

Do tej pory uczestnictwo w obchodach Dnia Kulturoznawcy i Kulturoznawczyni zadeklarowało 8 ośrodków, w tym kulturoznawstwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, SWPS-u, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Rzeszowskiego. I to pewnie jeszcze nie koniec!

9:45–11:30 Warsztaty 1
Kontakt z kulturą: Kulturoznawcy i świadome podróżowanie
Chcemy zapoznać licealistów z zagadnieniami dotyczącymi postrzegania kulturowej odmienności podczas podróży. To właśnie podróżnik najsilniej doświadcza różnic kulturowych, które nierzadko wydają się mu „dziwne”, zabawne, a w skrajnych przypadkach nawet nieakceptowalne. Podczas warsztatów wspólnie zastanowimy się, czym jest relatywizm kulturowy i jak łączy się ze świadomym i odpowiedzialnym podróżowaniem po świecie. Porozmawiamy także o tym, jak odpowiedzialnym zadaniem jest tworzenie informacji na temat obcych społeczeństw oraz w jaki sposób poszerzać własne horyzonty poznawcze.
Prowadzenie: mgr Kamil Kozakowski

9:45–11:30 Warsztaty 2
Kontakt z kulturą: Dyskusja, animacja i ekspozycja albo kulturoznawców działalność kulturalna
W trakcie warsztatów odpowiemy na pytanie, jakie jest miejsce kulturoznawców w szeroko rozumianym sektorze kultury? Na czym polega ich praca w instytucjach skupionych na wystawiennictwie, działalności teatralnej czy muzycznej? Dlaczego współczesne miasto potrzebuje aktywnych kulturoznawców?
Prowadzenie: mgr Miłosz Markiewicz

Uwaga
Informacje organizacyjne dotyczące warsztatów zostaną przekazane bezpośrednio zainteresowanym grupom.

11:30–13:00 Wykład i dyskusja
Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Kulturoznawstwo polskie – kulturoznawstwo katowickie
Wykład dr hab. Anny Gomóły dotyczyć będzie historii i specyfiki polskiego kulturoznawstwa. Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych, którzy chcą podzielić się swoimi przemyśleniami
i porozmawiać o tym, jak czerpać siłę z naszej różnorodności i interdyscyplinarności. Zapraszamy wszystkich studentów, którzy są ciekawi, jak działają inne ośrodki kulturoznawcze w Polsce i czym wyróżniamy się na ich tle. Zapraszamy też licealistów, którzy chcą dowiedzieć się, czym zajmują się i o czym dyskutują kulturoznawcy.

17:00–18:00 Oprowadzanie po Wydziale Filologicznym UŚ
Zespoleni. Historie kulturoznawcze
Już wkrótce katowickich kulturoznawców czeka wielka przeprowadzka. Opuścimy budynek przy Placu Sejmu Śląskiego i przeniesiemy się w okolice kampusu przy ulicy Bankowej. Dzień Kulturoznawczyni
i Kulturoznawcy oraz perspektywa zmian to dobra okazja, żeby spotkać się i powspominać. Przypomnieć sobie historię – tę „dużą” i tę „małą”. Będzie więc to opowieść o tym, jak w Gmachu Urzędów Niezespolonych, gdzie stacjonowało Gestapo i Komitet Wojewódzki PZPR, pojawiło się kulturoznawstwo. Będzie też słów kilka o tajemniczych podziemiach i rzeźbie Stanisława Szukalskiego. Przede wszystkim chcemy jednak wymienić się wspomnieniami o życiu studenckim. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby posłuchać, ale też podzielić się swoimi opowieściami. Wiemy, że ten budynek skrywa w sobie tysiące historii – wspólnie może uda nam się zachować choć część.
Prowadzenie: Michał Bednarczyk, Klaudia Cecko, Julia Słomska, Magdalena Tesluk, Iwona Wasilewska

Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze oddział Katowice
Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ