Dzień kulturoznawcy i kulturoznawczyni w Katowicach

Otwarta kultura. II Dzień Kulturoznawcy i Kulturoznawczyni w Katowicach
Termin: 21 maja 2019
Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a

Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze – oddział Katowice, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz społeczność studentów kulturoznawstwa i kultur mediów zapraszają do wspólnego świętowania II Dnia Kulturoznawcy w Katowicach.

Uważamy, że dostęp do dóbr kultury i wiedzy o nich powinien być jak najszerszy. Dlatego w tym roku hasłem wywoławczym jest „Otwarta kultura”. Chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem: pokazać, w jaki sposób można kulturę badać, mówić o niej i uczyć lepszego jej rozumienia.

Program:

Drzwi otwarte / warsztaty i wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Miejsce: CINiBA – sala konferencyjna i sala dydaktyczna

Co można robić z kulturą? / otwarta strefa studentów kulturoznawstwa w CINiBA
Miejsce: CINiBA – hol

Otwieranie miasta: misja kulturoznawcy vs kosmici / gra miejska
Miejsca rejestracji: Rynek, przy dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego i neonie Zachód Słońca
Godzina rejestracji: 15.00–15.30

Multi-coolti / afterparty
Miejsce: Biała Małpa

Opis wydarzeń:
Drzwi otwarte
/ warsztaty i wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych

W ramach II Dnia Kulturoznawcy w Katowicach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami na warsztaty i wykłady z zakresu kształcenia kulturowego, które będą pokazywały różnorodne możliwości pracy na współczesnych i historycznych tekstach kultury, a jednocześnie przybliżą, czym zajmują się kulturoznawcy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Program wykładów i warsztatów dla szkół ponadpodstawowych
Uwaga
Informacje organizacyjne dotyczące warsztatów zostaną przekazane bezpośrednio zainteresowanym grupom.

Co można robić z kulturą? / otwarta strefa studentów kulturoznawstwa w CINiBA

W holu CINiBA studenci przygotują stanowiska prezentujące, w jaki sposób kulturoznawcy łączą naukę z zainteresowaniami. Wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądają studia i na czym polega studiowanie oraz jak można połączyć je z rozwijaniem pasji. Wśród stanowisk znajdą się takie, na których dowiedzieć się będzie można jak wiedza o kulturze przydaje się w podróżach, fotografowaniu, tworzeniu sztuki.

Otwieranie miasta / gra miejska

Otwieranie miasta to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat Katowic i wykazać się kreatywnością w rozwiązywaniu kulturoznawczych i medialnych łamigłówek. Stawka jest wysoka – gra miejska nie obędzie się bez osób do uratowania, tajemnic do odkrycia i szyfrów do złamania. Zapraszamy kulturoznawców, studentów kultur mediów i wszystkich chcących poznać niezwykłe oblicze Katowic.

Multi-coolti / afterparty

Afterparty Multi-coolti ma otwierać na wiedzę o innych kulturach, które często wciąż pozostają nam dalekie a jednocześnie zapewnić wszystkim dużo dobrej zabawy. Po całym dniu wrażeń związanych z Dniem Kulturoznawcy w Katowicach oraz z Juwenaliami Śląskimi, w Białej Małpie będzie można odpocząć, porozmawiać, wymienić poglądy i wziąć udział w specjalnym quizie.