Koło Naukowe Antropologów Literatury powstało z inicjatywy studentów kulturoznawstwa w roku akademickim 2010/2011. Celem naszym jest interpretacja tekstów literackich z perspektywy kulturowej, próbująca uwzględnić najnowsze zagadnienia teoriopoznawcze obecne we współczesnym dyskursie teoretycznoliterackim. Wśród poruszanych do tej pory tematów należy wymienić: reinterpretację kształtu najnowszej literatury, poetykę kulturową, dyskurs postkolonialny, konstruktywizm. Mamy nadzieję, że nasze spojrzenie rozświetli istotne problemy nurtujące dzisiejszą humanistykę oraz stworzy interdyscyplinarne pole namysłu pozwalające na nowo interpretować, a co za tym idzie, przedefiniować skostniałe modele recepcji literatury.
Nasze myślenie najlepiej wyraża:
Mały manifest
Poszukujemy Literatury. Odkrywamy ją na nowo. Bierzemy na warsztat wielkie dzieła, rozkładamy je na małe elementy i tworzymy z nich nową jakość. Nie czujemy się wyjątkowi. W końcu Literatura należy do wszystkich. Jednak my chcemy pokazać, że w dzisiejszym elektronicznym świecie Ludzie Słowa wciąż mają coś do powiedzenia.
Przeciwstawiamy się dziennikarskim obiektywnym opisom. Nas interesuje to, co jest całkowicie indywidualne. Szukamy wartości, opisujemy i odważnie patrzymy przed siebie. Wiemy, że każdy krok jest istotny. Dlatego stąpamy ostrożnie. Przyglądamy się współczesnym teoriom literackim i próbujemy je przetworzyć na swój sposób.
Przeciwstawiamy się wszechobecnym cytatom. My chcemy powiedzieć coś swojego.
I wiemy, że to się nam uda.